2441/114
To burmesiske thabeik skåle af sølv, rigt drevet med figurer, dyr og bladornamentik. Vægt ca. 165 gr. Mærkede under bund. 20. årh.s begyndelse. H. 6 Diam. 8,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler. Den ene med lille hul på side.
Vurdering