1805/513
Jean Royère (f. Paris, Frankrig 1902, d. Pennsylvania, USA 1981)
Et par armstole med stel af mørkbejdset, lakeret træ, antageligt elm. Sæde og ryg betrukket med beige plys. (2)
CON. 9.
Proveniens: Mr Allan Moss' samling, Rago Auction, Heritage Auction.
Senere restaureret. Stel med enkelte reparationer/fyldninger samt senere dyvler.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag