2104/27
Kinesisk celadon skål, globeformet på højt indtrukket fodstykke, dekoreret med svagt indridset design i form af lotus blomster og bladværk indrammet af ruyi bort. Qing 18.-19. årh. H. 14 cm Diam. 24 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Indvendig med rester af kalk. Brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag