2425/​7523

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Portræt af Niels Ravnkilde (1823–1890). Sign. F. C. Lund 1864. Pen, tusch og lavering på papir. 41,5×27. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 35, omtalt s. 55, ill. s. 55.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 23).

Ligesom flere andre danske komponister, rejste Niels Ravnkilde i 1853 til Rom. Her tilsluttede han sig den danske koloni af kunstnere, og på grund af hans store engagement, var han fra 1876 og i en årrække frem formand for Skandinavisk Forening. Som formand for foreningen kom Ravnkilde i personlig kontakt med de fleste danske kunsterne i Rom, og det er formentlig i den forbindelse, han har mødt Frederik Christian Lund, som var i Rom fra 1862–64. Ravnkilde hjalp mange af de danske kunstnere, som rejste til Italien på studie- og dannelsesrejse, og I København, blev han da også udnævnt til professor, da han vendte retur til København, i erkendelse af hans indsats for de danske kunstnere i Rom.

Niels Ravnkildes portræt findes udført af flere kunstnere i Skandinavisk Forenings samling – se. f.eks. også maleren Ludovica Thornams portræt af ham med katalognummer 2425/7536.

Papiret er gulnet en smule. Mindre fugtpletter. Minimalt papirtab langs kanter, primært langs nederste kant. Rester af tape på bagsiden.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK