Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)
Vinterparti fra en gårdsplads med en familie. Sign. FR 1863. Olie på lærred. 47×61.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 342, 1947 nr. 151.
Én reparation/lap på bagsiden. Behov for rensning. Krakeleringer, mindre afskalninger samt mindre hul nær midten. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. december 2023