Jadesmykkesæt bestående af vedhæng af metal prydet med udskåret jade, vedhæng af forgyldt sølv i form af fisk prydet med to cabochonslebne kvarts og udskåret jade og halskæde af 14 kt. guld, vedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med poleret jade flankeret af otte brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.08 ct. og et par øreskruer af 14 kt. guld hver prydet med to cabochonslebne jader. L. vedhæng af metal inkl. øsken ca. 5,5×2,5 cm. L. fisk inkl. øsken ca. 4,3×2,0 cm. L. halskæde ca. 41,5 cm. L. vedhæng med diamanter inkl. øsken ca. 4,5 cm. Diam. ca. 5,3 og 7,6 mm. L. øreskruer ca. 4 cm. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 14. december 2022
28 bud