922/​412

Safir- og diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld i form af blomst prydet med oval facetslebet syntetisk safir omkranset af talrige old-cut og brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.44 ct. Farve: I-J. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 8,5 g. B. ca. 2 cm. L. 5 cm.

Æske medfølger. Brochen var original en ring, men er blevet omdannet til en broche.

Fremstår med alm. alders- og brugsslitage. Safir fremstår med nogle ridser. En diamant har afslag.

Tasker og smykker, 18. september 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag