2043/​294

Tre vogterfigurer af udskåret patineret træ med kobber- og messingplade. Alle tre monteret i flettet kurv. Kota og Fang stil. H. 28–39 cm. (3)

Proveniens: Prins Henrik Samling 887/215

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Fra i Havnen

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Dette emne er udgået

2.000 kr.