2203/​238

Afrikansk maske af udskåret træ med to runde ansigter, skæring af mørkpatineret træ, prydet på den ene side med Buddha og stupa, den anden med inskription samt afrikansk rundbundet potte af lertøj med brede striber. 20. årh. Maske H. 70. Skæring H. 39. B. 14,5. Skål H. 16. Diam. ved åbning 14. (3)

Potte med reparation og kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag