2449/44
Georg III standur i kasse af mahogni, flankeret med kannelerede kvart- og helsøjler. Urskive af forgyldt messing, timekrans af tin. Bemalet månefase, værk med dato og sekundangivelse. Sign. Kitchen [&] Lloyd, Nantwich. England. 18. årh. H. 228. B. 53. D. 24.
På inderside af låge graveret skilt fra 1972.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle. To lodder. Pendul.
Vurdering