Et par tyske empire form fem-armede kandelabre af sølv, fire svungne lysarme centreret omkring den højere og femte lystylle, stamme med kanneleringer, fire-sidet base, overalt smedet med arkantusblade, blomster, bladranker og perlestaf. Én mærket for Koch & Bergfeld , lødighed 800. Aftagelig overdel. Udfyldte. H. 48 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusive få lysmanchetter med lidt skævhed samt få ridser og mærker. Base indgraveret “Med hjertelig tak fra Hans Rahl 1900–7. oktober - 1950”.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024