2449/862
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Legetøjsfigur af lakeret bøg i form af en hest. Udført hos Kay Bojesen. Etiket mangler. H. 14. L. 15.
Lakering med slitage. Brugspatina, herunder ridser og mærker. Spor af lim. Mindre revne i manke.
Vurdering