2142/​713

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Et par lænestole med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grå uld. Model 2256. Designet 1956–1957. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik, 1982. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK