2142/713
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Et par lænestole med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grå uld. Model 2256. Designet 1956–1957. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik, 1982. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag