2003/​522

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Et par bordlamper af diskometal med kanelleret, dråbeformet korpus opsat på ottekantet base. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin 1860. H. inkl. montering 48,5 og 49. (2)

Let brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK