2003/522
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af diskometal med kanelleret, dråbeformet korpus opsat på ottekantet base. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin 1860. H. inkl. montering 48,5 og 49. (2)
Let brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag