2027/​1255

Nanna Ditzel m.fl. (f. København 1923, d. sst. 2005)

Broche af sterlingsølv prydet med perle af hæmatit. Dessin 351. Skønvirke karneol brocher af sølv prydet med fire cabochonslebne karneoler og oval broche af sølv medfølger. (3)

Nanna Ditzel broche ca. 4,5×4 cm. Skønvirke broche ca. 5×9 cm. Oval broche ca. 4×2,5 cm. Stemplet Oluf Johansen.

Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Brochenålen er knækket af på skønvirkebrochen, men medfølger.

Smykker og Tasker, 1. juli 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

18 bud

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK