2027/1255
Nanna Ditzel m.fl. (f. København 1923, d. sst. 2005)
Broche af sterlingsølv prydet med perle af hæmatit. Dessin 351. Skønvirke karneol brocher af sølv prydet med fire cabochonslebne karneoler og oval broche af sølv medfølger. (3)
Nanna Ditzel broche ca. 4,5×4 cm. Skønvirke broche ca. 5×9 cm. Oval broche ca. 4×2,5 cm. Stemplet Oluf Johansen.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Brochenålen er knækket af på skønvirkebrochen, men medfølger.
Smykker og Tasker, 1. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud