2415/33
Dansk barok bæger af nålepunslet sølv, indvendigt og mundrand forgyldt, graveret bladkartouche hvori ejerinitialer NHS MHD. Mester Niels Svendsen, København 1689. Vægt 228 g. H. 11 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag