1325/678
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Et par senge af mahogni med tremmer i ryg- og hovedgærde. Model G 10. Udført hos FDB. Indvendig mål L. 190. B. 86. H. 75. L. 199. B. 92. (2)
Købt af nuværende ejers forældre i 1949
Litteratur: FDB katalog 1948, s. 28
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
18 bud