2049/38
Fransk empire kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus Apollon stående med sin lyre, soklen dekoreret i relief med blomsterkranse og horn, forgyldt urskive med romertal. Sign. Rouma à Paris. 19. årh. H. 42.
Enkelte ridser og mærker. Slitage på tal. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag