2138/​773

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Fritstående to-personers sofa med runde ben af forkromet stål, sider og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Udført hos Ryesberg Møbler, Aarhus. L. 171.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK