2138/773
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående to-personers sofa med runde ben af forkromet stål, sider og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Udført hos Ryesberg Møbler, Aarhus. L. 171.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag