866/​774

Peter Louis-Jensen (f. Frederiksberg 1941, d. København 1999)

“Faxe-billede”, ca. 1965. Dobbeltsign. på bagsiden Peter Louis-Jensen. Mixed media og collage på gennemhullet masonitplade. 105×90.

Udstillet: Del af en skiftende ophængning på bagsmækkene af Faxe Bryggeriets øl- og mineralvandsbiler, der kørte i København og på Sjælland i august 1965. Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København.

Knud Petersen skriver i sin bog fra 1968 om udstillingen / happeningen som Kunstbiblioteket i Nikolaj Kirke i 1965 arrangerede sammen med Faxe Bryggeri:

“På Sjælland lavede kunstbiblioteket et særarangement, som var helt i den ånd, jeg ønskede at arbejde. Efter aftale med Faxe-bryggerierne, som har 35 lastbiler kørende på Sjælland, blev der udleveret 35 bagsmække til lastbilernetil kunstnere i alle lejre, og de udførte billeder, der blev kørt rundt over hele øen fra købmand til købmand. Hver uge blev de skiftet, så det hele blev en kunstudstilling af meget varieret indhold lige fra traditionelle landskaber til collager, hvor ting var hængt op på en zinkplade, så de raslede og larmede gudsjammerligt, når vognen kørte gennem Gisselfeldt og Vester Egedeby og forbi Fensmarks kirketelt” (Knud Petersen: “Kampen mod borgermusikken”, København 1968, s. 48).

Blandt de øvrige deltagende kunstnere var bl.a. Arthur Köpcke, Per Kirkeby, Peter Bonnén, Tom Krøjer og Bjørn Nørgaard.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK