2103/735
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 40.
Dette emne handles i fuldmoms
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud