815/​63

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Parti af Forum Romanum med Concordia-Templet og Septimius Severus' Triumphbue, set fra Foden af Capitol”. Sign. Const. H. 1846. Olie på lærred. 67×84.

Constantin Hansen må have været fascineret af disse imponerende antikke ruiner, for der kendes fire ikke helt identiske udgaver af nærværende motiv. Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 219, nævner en studie udført 1841, antagelig et forarbejde til “Udsigt fra Clivus Capitolinus over en del af Forum”, nr. 220. I 1846 malede og udstillede Constantin Hansen et større og mere pompøst maleri, Emil Hannover nr. 238. Herudover er der nærværende maleri, som viser Septimius Severus buen og Concordia-templet, eller som det hedder i dag Saturn-templet, fra en lidt anden vinkel.

Sammenlignes Constantin Hansens Forum Romanum-billeder med læreren C. W. Eckersbergs malerier fra stedet, virker lyset varmere og farven mere glødende, end Eckersbergs mere klare og kølige farver.

Bestil konditionsrapport

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

800.000–1.000.000 kr

Hammerslag