Axel Johansen (f. Roskilde 1872, d. København 1938)
Kanalpartier fra København, med udsigt til blandt andet Thorvaldsens Museum og Nikolaj Kirke. Sign. Axel Johansen. Olie på lærred monteret på malepap. 26,5×22,5 og 26×20. (2)
Behov for rensning. Mindre krakeleringer. Nålehuller.
Ældre malerier og møbler, 20. januar 2014