2435/​593

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 23”. Et sæt på fire stole med stel af patineret eg, sæder af flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)

Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med enkelte defekter, pletter og skjolder.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?