2441/841
Sofa-briks med stel af oregonpine. Under sæde to udtræksskuffer med greb af kernelæder. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet stof. Antageligt udført hos Erhard Rasmussen. L. 202.
Litteratur: Thomas Mogensen: “Et fuldt møbeleret liv”, afb. s. 159.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag. Træ med nuanceforskel.
Vurdering
1103924 | ||
207608 |