2043/​115

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

En munk fra Den Hellige Treenighed Orden i Rom (Trinitari Scalzi eller Barefoot Trinitarians. Usigneret. Betegnet Trinitaro scalzo 1840. Bly og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 30,5×23.

Proveniens: Baron F. Zytphen-Adelers samling, Dragsholm Slot, Bruun Rasmussen auktion 361, 1977 nr. 7.Bruun Rasmussen auktion 393, 1979 nr. 552. Bruun Rasmussen auktion 866, 2016 nr. 29.

Nogle fugtpletter. Papiret er gulnet. Et foldemærke i øverste højre hjørne. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK