Dansk maler 19. årh.
Portræt af en kvinde bærende en sort kjole og hårprydelse. Angiveligt Augusta Magdalene Collin født Hansen (1841–1894) som var gift med Edgar Collin (1836–1906). Usigneret. Olie på lærred. 59×48. Oval.
Proveniens: Efterslægten via den portrætteredes barnebarn Elga Collin (1905–1998) til i dag.
Én mindre reparation/lap på bagsiden. Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020