915/​61

Erik Pauelsen (f. Bygom 1749, d. København 1790)

En ung kvinde med en puddel. Utydelig sign. på bagsiden af lærredet. Olie på lærred monteret på lærred. 79×60. Samtidig ramme.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 43, afb. s. 33.

Krakeleringer. Trykmærke fra belændramme. Mindre retoucheringer.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag