Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Gråænder ved Lundsgård klint ved Kerteminde. Sign. monogram. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 21×26.
Proveniens: ABR auktion 135, 1961 nr. 21.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.