2437/914
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Fire stole med ben af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3107. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere ombetrukket. Lugter kraftigt af røg.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud