2447/​534

Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)

Vandkande af forsølvet metal støbt i organisk oval form. Stemplet Gallia, 5885. Udført 1925–1935 hos Christofle. H. 20,7. B. inkl. hank 14,5. D. 9,5.

Litteratur: “Rav & sølv - Christian Fjerdingstad (1891–1968) En dansk sølvsmed i Paris”, ill. s. 27.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker i henhold til alder og brug.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

14 bud

853141 (Autobud) 4.800 DKK
2354 4.600 DKK
853141 3.600 DKK
2354 (Autobud) 3.400 DKK
853141 3.400 DKK
2354 3.200 DKK
901459 (Autobud) 3.000 DKK
2354 2.900 DKK
901459 2.500 DKK
881620 2.400 DKK
284748 2.300 DKK
802154 2.200 DKK
823958 2.100 DKK
882802 2.000 DKK