905/​5

Gabriel Ferrier (f. Nîmes 1847, d. Paris 1914)

Ung algerisk pige bærende på et barn. Sign. Gabriel Ferrier 1883. Olie på lærred. 163×107.

Gabriel Ferrier var fransk portrætmaler og orientalist. Hans første udstilling var på Salonen i 1869. Han studerede ved det franske akademi i Rom fra 1873 til 1876. Tilbage i Frankrig specialiserede han sig i at male portrætter. I 1883 tog han en længere rejse til Algeriet, hvor han skabte værker i den orientalistiske stil som det nuværende.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK