1412/1506
En stor samling pibekradsere af sølv, forsølvet metal, messing, kobber, ben m.m. Mestre Heinrich Otto, borgerskab Fredericia 1825, Gunder R. Buch, borgerskab København 1803, Jacob Nielsen Satterup, borgerskab Kolding 1745, Christian Frederik Nyested, borgerskab Horsens 1767, Erik Christensen Lind, borgerskab Horsens 1839 m.fl. 18.-20. årh. (102)
Flere graveret. En med brud. Flere ustemplet.
Varia, 20. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
27 bud