12044/22
Henri Matisse, efter (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Komposition. Tryksign. og dateret 1935. Offsetlitografi efter tuschtegning. Udgivet 1936. Motiv mål 21×25,5. Rammemål 33,5×43,6.
Fra mappen “Dessins de Henri Matisse”, Edition Cahiers d'Art, Paris. Mappen medfølger ikke.
Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag