921/​173

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Skagen Nordstrand. En grøn Baad i Strandkanten. To Fiskere sidde i Baaden, to læne sig frem til dens Ræling. Paa langs i Baaden en Baadshage, paa tvers to Aarer ud i Sandet”. Sign. S. Krøyer Skagen 91. 31× 41. Malt på træ. Empireramme med akantusblade. Rester af Damborg-etiket.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 482.

Udstillet: Winkel & Magnussen april 1911 nr. 20, afb. s. 7. Winkel & Magnussen november 1911 nr. 32, afb. s. 3. Winkel & Magnussen i Odense juni 1914 nr. 101, afb. s. 10. Charlottenborg, “Mindeudstilling for P. S. Krøyer 1851–1951”, 1951 nr. 165. ARKEN, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 80, afb. s. 92.

Proveniens: Formentlig købt af direktør Edvard Rée efter 1914. Edvard Rées dødsboauktion, 1. afdeling, oktober 1918 nr. 58. Auktion i Studenterforeningen 28. feb. 1925 nr. 64. Skibsmægler Hjalmar Bruhn. Bruun Rasmussen auktion 71, 1956 nr. 128, afb. s. 85. Bruun Rasmussen auktion 757, 2006 nr. 1132, afb. s. 30 og 31 (detalje). Louis Nielsens samling (2008).

Nærværende maleri er et af mindst fem forarbejder til maleriet nævnt som nr. 486 i H. Chr. Christensens fortegnelse; “En Gruppe Fiskere paa Skagens Nordstrand” (124×226) fra 1891. Dette monumentale maleri er et af de største værker i Krøyers produktion og var med til at sikre hans kunstneriske gennembrud i Tyskland, da det blev udstillet i München i 1892 på den internationale udstilling. Det blev solgt til Bayerische Staatsgemäldesammlungen og efterfølgende udstillet på Neue Pinakothek. Maleriet blev frasolgt samlingen i 1936, da museets ledelse ændrede strategi omkring samlingens indhold.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK