Samling af 10 bd. dansk og international faglitteratur (bøger og hæfter) om antikke ure. 20. årh. Varierende størrelser. I forlagets omslag og indbindinger. (10)
Samlingen indeholder: F.A.B. Ward: Clocks and Watches, I & II Chester Johnson: Om gamle og nye ure Christian Waagepetersen: Gamle ure i Danmark Ole Mathiesen: Gamle Ure Københavns magistrat: Jens Olsens Verdensur Tony Curtis: Antikviteter og deres værdi – Ure og klokker Barbro Åstrand: Gamla ur (svensk) Kenneth Ullyett: In Quest of Clocks Eric Burton: The True Book about Clocks.
Sælger oplyser: Bøgerne fremstår i brugt stand med brugsspor og enkelte med let 'hengemt' lugt.
Kunst, antikviteter & design, 21. oktober 2021