2424/72
Et par kinesiske urtepotteskjulere med tilhørende underfade af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomster i kartoucher. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 12. L. 15,5. B. 11. (4)
Kalkaflejringer langs de nederste kanter. Det ene underfad med kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud