Christian Krohg, skole, 19.årh.s slutning
Portræt af Tante Marie. Sign. C. Krohg. Olie på lærred. 93×76.
Krohgs elever arbejdede med samme motiver som Krohg, og ind i mellem signerede han værkerne for dem, for at fremme salget. Nærværende værk er et eksempel på dette. Modellen er gamle Tante Marie, som døde i 1890'erne, et motiv som Krohg har malt adskillige gange.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer, reparationer og retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. maj 2022