1746/44
Flisebord af grønmalet træ, plade ilagt 24 polykromt dekorerede fliser af fajance. Rococo form. 19. årh. H. 75. B. 91. D. 66.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fliser med enkelte afslag og krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017
Vurdering
Hammerslag