2432/​866

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. Indvendig med hylder og udtræksbakker af ahorn. Udført hos C. M. Madsen for FDB. Model A 232. H. 93,5. B. 122. D. 44.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.

Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

12.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?