873/176
Gustaviansk sofabænk af bemalet træ, sidestykker og sarg udskåret med ottetalsbort, runde kannelerede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 100. L. 198. B. 78.
Møbelsnedkeren Lars Söderholm var mester ca. 1785 til 1790. Ephraim Ståhl stod i lære hos ham i Stokholm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag