922/​479

Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med princess-cut light brown diamant på ca. 3.01 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.98 ct. Farve: H-I. Klarhed: VS-P. Vægt ca. 10 g. B. 10 mm. Str. 54

Stemplet 18 kt., test viser 17.7 kt. hvidguld Centersten er P. Mindre diamanter er VS-SI.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Tasker og smykker, 18. september 2024

Smykker ▸ Ringe

Vur­dering

60.000–70.000 DKK

Hammerslag