2119/​809

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 704”. Armstol med stel af poleret stål, armlæn og ramme af eg. Betrukket i sæde og ryg med lyst, vegetabilskt garvet skind. Designed 1965. Udført og mærket med metalskilt hos snedkermester Johannes Hansen, København.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Nyere skindbetræk.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
10.000 DKK