2119/809
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 704”. Armstol med stel af poleret stål, armlæn og ramme af eg. Betrukket i sæde og ryg med lyst, vegetabilskt garvet skind. Designed 1965. Udført og mærket med metalskilt hos snedkermester Johannes Hansen, København.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Nyere skindbetræk.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag