891/​1402

Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)

Imponerende unika barskab af nøddetræ og nødderod, opsat på drejet “spiralstel” med to udtræksplader i front. Skab med svungen, profileret top, front med to låger dekoreret med intarsia i form af kompasrose. Indvendigt indrettet med udskårne hylder samt skuffer. Udført 1926 af snedkermester A.J. Iversen, sign. samt stemplet. H. 195,5. D. 40–45. B. 100–109.

Nøgle medfølger.

Proveniens: Udført på specialbestilling til nuværende ejers bedstefar.

Almindelig patina, herunder ridser, mærker og nogle mindre hak. Låger med krakeleringer og nogle små afslag i finér. Hylder med finérafslag på kanter. Højre dør er en anelse skæv.

Design, 3. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag