H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Udsigt over Gammel Avlsgaard mod Rundetårn”. Ca. 1840. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×22.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 1.097.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Lign. tegning afbildet s. 193.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansen. Winkel & Magnussen auktion 258, 1940 nr. 70. Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, Hindemae, dennes auktion, Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 49.
Papiret er gulnet. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
17 bud