Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Kystparti ved Skagen med optrukne både. Sign. Carl Locher 1886. Olie på lærred. 42×57,5
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 427, 1981, kat. nr. 162.
Krakeleringer. Behov for rensning. Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020