2332/745
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sybord af teak med klap, hvorunder opbevaringsrum og bakker af ahorn. Stel med runde tilspidsede ben på hjul. Udført hos Bovirke. 1950'erne. H. 47. B. 60. D. 38.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med stødmærke og revne i træet. Foldbar klap gaber lidt. Foldbar klap med reparation ved det ene greb. Nogle vandskjolder. Møre hjul.
Moderne kunst og design, 8. august 2023
Vurdering
Hammerslag