2016/557
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af palisander. Front med fire låger fire skuffer. Indvendig med justérbare hylder og fem udtræksbakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik. H. 77. L. 230. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med pletter, skjolder og smuds. Enkelte pletter fra hvid maling. Enkelte afslag i finér langs kanter.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag