2312/7503
Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet, låg med to fugle holdende krone, indvendig forgyldt, drevet med rocailles og kæmninger, prydet med to klare glasflusser, fodstykke med et par stejlende løver, på rund base med balsam gemme. Mester Christian Nielsen Lindbach, København 1767–1815. Vægt 56 g. H. 8,5 cm.
Proveniens: Käthe & John Marsings samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
14 bud