2149/​8593

Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Ruslands solparasol af cremefarvet silke, rigt besat med bobinet og kniplinger, stativ af metal med stang af træ, monteret med håndtag af komposit med knap af skildpaddeskjold, top med ovalt håndtag elfenben. Stemplet DR, ca. 1900. L. 74 / 84. Diam. 79.

Proveniens: Som barn og ung boede Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland i sine ferier i Danmark periodevis på Amalienborg. Under en senere oprydning i på slottet kom solparasollen til sælgers far med slottets oplysninger om proveniensen.

Mindre alders- og brugsslitage, inkl. mindre pletter, revne i håndtag samt få og minimale brud på syninger.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK