Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Ruslands solparasol af cremefarvet silke, rigt besat med bobinet og kniplinger, stativ af metal med stang af træ, monteret med håndtag af komposit med knap af skildpaddeskjold, top med ovalt håndtag elfenben. Stemplet DR, ca. 1900. L. 74 / 84. Diam. 79.
Proveniens: Som barn og ung boede Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland i sine ferier i Danmark periodevis på Amalienborg. Under en senere oprydning i på slottet kom solparasollen til sælgers far med slottets oplysninger om proveniensen.
Mindre alders- og brugsslitage, inkl. mindre pletter, revne i håndtag samt få og minimale brud på syninger.
Russisk tema, 6. december 2021